Dėmesio sutelkimo ugdymas per spalvų stebėjimą

20190416_zibuokles
Vienas iš svarbiausių saviugdos tikslų yra dėmesingumo ugdymas. Tikriausiai yra tekę girdėti sąvoką smegenų plastiškumas?

Kas yra smegenų plastiškumas?
Smegenų plastiškumą trumpai galima apibūdinti labai paprastai – smegenų jungčių susidarymas arba smegenų gebėjimas sudaryti jungtis.
Tos jungtys, kurios nesustiprinamos aplinkos, patyrimo, vėliau išnyksta, žūsta. Smegenys formuoja save, išsaugodamos tas jungtis, kurios svarbios žmogui ir jo gyvenimui.
Galbūt verta savęs užklausti:
ar turiu ketinimą išsaugoti senas ir kurti naujas nervinių ląstelių jungtis savo smegenyse? Ar noriu ugdyti, tobulinti savo dėmesingumą?

Egzistuoja begalė nuostabių, žaismingų būdų dėmesingumo smegenyse centro ugdymui (centras yra mūsų smegenų prefrontalinėje kairės pusės dalyje).
Vienas tokių būdų yra sąmoningas, atidus pasirinktos (tos dienos) spalvos stebėjimas.
Kiekvieną dieną galima „nuspalvinti“ skirtingomis spalvomis, jei sąmoningai išsikeliame tikslą – pvz.: šią dieną atkreipsiu į viską kas turi mėlynos spalvos.
Galima tą dieną ir pačiam apsirengti mėlynos spalvos drabužiais.
Ieškokit žaismingai kaip vaikai, įsitraukit į procesą, radę džiaukitės, atsipalaiduokit, judėkit, kvėpuokit, mirksėkit.
Radus spalvą, centralizuotai apžiūrėkit spalvos / objekto kontūrus, ir neužsibuvę ieškokit kito pasirinktos spalvos ploto. Jei radot užrašą, centralizuotai vedžiokit dėmesį aplink raides, jų kontūrus.
Mintyse įsivardinkite į ką žiūrite ir ką matote.

Pavasarį, kai šlaitai, miškai „užmėlynuoja“ nuo žibuoklių žydėjimo, sustokite, sutelkite dėmesį į žibuoklės žiedą.
Atkreipkite dėmesį į savo kūno pojūčius, emocijas, jausmus, mintis, atsiradusius žiūrint, uostant.

O, kad gyvenimas išliktų įdomesnis, kad labiau suvoktumėm, kaip mus veikia aplinka, tai galima tęsti smalsius tyrinėjimus apie psichologinį spalvų poveikį (kaip spalvos veikia jus ir ką jūs galite sužinoti apie žmogų iš jo mėgstamos spalvos tą dieną).

Kiekvieną spalvą galima išsivaizduoti kaip tiltą, kuris sujungia mus su žmonėmis, su gamta. Be susiliejimo neįmanomas bendravimas, o be bendravimo tampame izoliuoti, atskirti nuo mus palaikančios energijos (gamtos, žmonių).

%d bloggers like this: