Mano vaikų darželyje kiekvieną mėnesį kalbama, diskutuojama apie skirtingas vertybes: tolerantiškumas, atkaklumas, atsakomybė…tame tarpe ir empatija yra. Tikriausiai daugelis žino, kad empatija – gebėjimas suprasti kitą, stengtis įsijausti į tai ką jaučia kitas..

Savo šeimoje vaikus taip pat mokome empatijos. Ypač tas klausimas iškyla, kai vienas kitam įžnyba, pasižada ir netęsi  duoto pažado ir t.t. Apie vaikus ir empatiją galima būtų atskirą straipsnį parašyti, tačiau čia noriu pamąstymus parašyti apie suaugusiųjų empatiją.

Kadangi aš turiu labai stiprų įsitikimą, kad tėvai  yra vaikams pavyzdys, tai aš ir vyras taip pat mokomės, analizuodami savo poelgius, pasakymus vienas kito atžvilgiu, vaikų atžvilgiu. Esu nuoširdžiai dėkinga savo vyrui, kad jis priima mano kvietimus mokytis ir svarbiausia, kad taiko tai praktiškai.

Besisemdama žinių radau štai šį straipsnį: “Ko moterys nori iš santykių

Šis straipsnis pakeitė mano nuomonę apie vyro posakį: „Jei tu laiminga, tai visa šeima laiminga“. Jausdavau didelė atsakomybę lyg nuo manęs priklausytų visos šeimos laimės jausmas. Lyg man nėra teisės liūdėti.

O kai mes moterys liūdime ir nepastebi vyrai pasidarome piktos.  Pasak tyrimų, vyrai nelinkę gilintis į neigiamus partnerės jausmus. Jie nelinkę ir kalbėti apie savo neigiamas emocijas.

Kas bebūtum vyras ar moteris išmokti bendrauti, išklausyti, domėtis kitu būtina, jei norim gyventi LAIMINGI.  Juk net santuokos įžaduose prisiekiama būti kartu  laimėj ir nelaimėj, džiaugsme ir varge…

Dažniausiai žmogus (suaugęs ar vaikas) atsiveria, kai tinkamai pakviečiame pokalbiui, tinkamai pasiteiraujame kaip praėjo diena.

Labai svarbu klausiant būti atsisukus ir žiūrėti į akis žmogaus, kurio klausiame. Prisilietimas taip pat gali parodyti, kad jums rūpi, kad nuoširdžiai domitės to žmogaus praleistos dienos įvykiais, jo savijauta, jo jausmais.

Savo šeimoje empatiją stengiuosi praktikuoti visur:

  • tiesiog bendraudama
  • konfliktinėse situacijose ( su vyru, su vaikais)
  • darbe

Kai visa šeima susėdam vakarienės, ypač tą akimirką prisimenu kaip parodyti empatiją.

Aš su vyru tiesiog negalim eiti miegoti kol neišgeriame arbatos. Tai dienos užbaigimo ritualas ir proga pasikalbėti, kai vaikai jau pakeliui į miego karalystę.

Mano minėtame straipsnyje labai puikiai surašyta santrauka: Kaip parodyti empatiją?:

„Daugiau klausykite, mažiau kalbėkite. Pats patikimiausias būdas sužinoti, ką kiti žmonės galvoja ir jaučia, – atidžiai ir nuoširdžiai klausytis. Tačiau tai turite daryti be išankstinių nuostatų, kritikos ir vertinimo. Empatija – tai gebėjimas įsijausti į kito asmens būseną neteisiant. Net jei jūsų nuomonės nesutampa, pabandykite įsivaizduoti save partnerio kailyje.

Nepertraukinėkite. Poroms dažnai atrodo, kad vienas kitą taip gerai pažįsta, kad užtenka vos kelių užuominų susišnekėti. Vis dėlto, kaip rodo tyrimai, mylimieji tarpusavyje komunikuoja ne ką efektyviau nei su nepažįstamaisiais. Pertraukdami kito mintį, vadovaujatės išankstinėmis nuostatomis, kurios dažnai nepasiteisina. Išklausykite partnerį iki galo, net jei ir atrodo, kad žinote jo mintis. Pokalbio tema gali pasisukti visai kita linkme, nei manėte. Be to, tai padės antrajai pusei pasijusti rūpimai ir išklausytai.

Neužbaikite kito minčių. Norėdami paspartinti pokalbį dažnai užbaigiame kito asmens sakinius. Ypač kai atrodo, kad žinome, ką jis nori pasakyti. Tačiau taip darydami užkertame kelią empatijai. Nors mums gali atrodyti ir priešingai – juk pabaigdami sakinį parodome savo įžvalgumą ir supratingumą. Leiskite partneriui pačiam išsakyti savo jausmus ir mintis.

Analizuokite savo jausmus. Tik gerai suprasdami savo vidinį pasaulį galėsime suprasti ir kitus. Stebėkite savo emocijas ir paanalizuokite jų šaltinį. Kodėl dabar jaučiatės būtent taip? Kas paskatino šių emocijų gimimą?

Pasiteiraukite, kaip jaučiasi kitas. Tiesiausias kelias dažnai teisingiausias. Paklauskite partnerio, apie ką jis galvoja ir ką jaučia. Kartais tai gali atrodyti beprasmiška – juk ir taip matote surauktą partnerio kaktą. Tačiau paklausęs kito apie jo jausmus parodysite susidomėjimą ir paramą. Kartais atviras pokalbis padeda išgryninti tikruosius jausmus.“

Linkiu lengvo požiūrio į savęs tobulinimą ir laimės jūsų šeimoms!

Nuoširdžiai,

Auksė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: